Čierne mačky pôsobia veľmi zaujímavo, priam záhadne. Mnoho ľudí v nich vidí stelesneného diabla. Veď aj vy určite poznáte niekoľko povier, alebo príbehov s čarodejnicami o týchto zvieratách. Nehovoriac o tej najhoršej veci na svete, keď vám cez cestu prebehne čierna mačka. To máte zaručene po chlebe. Proste nemáte šancu. Jedna vec sa musí čiernym mačkám priznať. Sú naozaj výnimočné. Nehľadajte v tom však žiadnu mágiu, alebo čary. Je to čistá genetika. Asi vás prekvapí, že ich imunita je niekoľkonásobne silnejšia, ako u ich nečiernych príbuzných.

černá kočka
 
Klasické, respektíve najrozšírenejšie mačky, majú takzvanú makrelovú farbu. Hovoríme o mačkách, ktoré vidíte bežne na dedinách. Spoznáte ich podľa toho, že sa na ich srsti nachádzajú pásiky. Nemusia byť na celom tele, ale iba na niektorých jeho častiach. Čierna mačka sa narodí iba vtedy, ak na to majú jej rodičia vhodnú genetickú výbavu. Musia mať takzvaný alele gén, teda gén ktorý zodpovedá za čiernu farbu.
 
Za čiernym sfarbením stojí nadmerné množstvo pigmentu s názvom melanín.
 

Nie je čierna ako čierna

 
Čierna mačka v skutočnosti nemusí byť čierna. Môže sa totiž stať, že farba jej srsti je čierno – čierna. Teraz ste asi trochu zmetení. Aby sa narodila mačka, ktorá je naozaj čierna, jej rodičia musia mať v génoch aj recesívny gén. Ten zabráni tomu, aby sa na jej srsti vyskytovali prúžky. Ak tento gén nemajú, no zároveň majú čierny gén, teda alele, narodí sa mačka, ktorá síce prúžky má, sú však čiernej farby, tak ako zvyšok jej srsti. Z tohto dôvodu ich nie je vidno, ale v skutočnosti na srsti sú. Ak sa na mačku pozriete zblízka, tak ich môžete zbadať.

kotě
 
Ďalšou zaujímavosťou je sfarbenie čierny dym. Ide o mačky, ktoré majú čiernu farbu srsti, no pri koreňoch je biela. Na slnku potom takéto zviera vyzerá, akoby bolo špinavé. Čierne chlpy hádžu farbu dohneda.