Počuli ste už o takzvaných nízkosacharidových diétach? Vravíme o diétnom spôsobe stravovania, ktorý znižuje príjem sacharidov v strave. Ale z akého dôvodu?
Bežný človek má tendenciu pravidelne prijímať v strave práve tieto jednoduché zdroje energie. Z všeobecného hľadiska tvoria najvyšší percentuálny podiel našej výživy. Naše telo má následne schopnosť pracovať práve s týmito „rýchlymi energetickými zdrojmi“, ktoré sa vo vyššom množstve nachádzajú napríklad v múčnych výrobkoch. Ak sa pri svojom každodennom stravovaní nezaoberáme pomerom tuky/sacharidy/bielkoviny tak je dosť pravdepodobné, že najvyšší konzumný podiel u nás predstavujú práve sacharidy. A to je podľa viacerých názorov dôvod, prečo priberáme.
Ale nie sú logickým dôvodom „tučnoty“ predovšetkým tuky?
Môže sa to tak zdať, ale v skutočnosti má na priberaní veľký podiel práve vysoký percentuálny podiel sacharidov. A to takmer z každodenného hľadiska, čo následne znamená, že naše telo si vytvára dostatočné či skôr nadbytočné zásoby týchto jednoduchých energetických zdrojov. A pokiaľ nie ste napríklad profesionálny športovec, potom tieto zdroje nestačíte pravidelne spaľovať.
Tento fakt má za následok, že telo spaľuje primárne sacharidové zdroje, ktorých má dostatok či nadbytok a popritom sa v ňom hromadia tukové zásoby. A to z dôvodu, že tuky sa v takomto prípade nespaľujú v takej efektívnej a rýchlej miere, ako keby v tele prišlo k zníženiu primárnych energetických zdrojov, čiže sacharidov. V takom prípade by nastal stav známy ako ketóza a výsledkom by bolo účinnejšie a rýchlejšie spaľovanie tukových zásob, čo je vlastne doménou nízkosacharidovej, bielkovinovej a ketónovej diéty.
- Ketónová diéta paradoxne môže zahŕňať cestoviny a rôznorodú stravu.
- Samozrejme za predpokladu, ak ide o kvalitne spracovné jedlá s upravenou hodnotou sacharidov, tukov a bielkovín, pričom zdravé percento týchto receptov tvoria zdravé bielkoviny.
- Bielkoviny (proteíny) počas diéty pomáhajú udržiavať svalstvo a posilňujú funkčnosť organizmu.